image تفاوت بین یو پی اس ترانس بیس و ترانس لس image انتخاب یو پی اس

با ما تماس بگیرید...

ارسال پیام

تفاوت یو پی اس سه به تک و تک به تک

تفاوتهای یو پی اس های تکفاز ورود تکفاز خروج با سه فاز ورود تکفاز خروج

شاید گاهی برای برخی مصرف کنندگان این سوال پیش آید که استفاده از توپولوژی سه به تک ( سه فاز ورود – تکفاز خروج) و تک به تک ( تکفاز ورود – تکفاز خروج) در دستگاه های یو پی اس برای چه زمانهایی کاربرد خواهد داشت .

همانگونه که مشخص است هر دو دستگاه یو پی اس دارای خروجی تکفاز هستند، بنابراین مصرف کننده ای که به هر دو مدل قابل اتصال است حتماً باید از نوع تکفاز باشد .

 

در نوع سه به تک ورودی سه فاز است و تفاوت آن با نوع تک به تک در این است که در مواقعی که برق سه فاز در مجموعه ای وجود داشته باشد و بخواهیم توان یو پی اس بصورت متعادل ( load balance )  از برق شهر دریافت گردد و سبب بروز اضافه بار بر روی یکی از فازها نگردد از آرایش یو پی اس سه به تک استفاده می گردد .

در این حالت جریان ورودی یو پی اس از هر سه فاز بصورت کاملا یکسان مصرف خواهد شد و علاوه بر جلوگیری از ایجاد افت ولتاژ در یکی از فازها سبب خواهد شد هزینه برق مصرفی نیز کاهش یابد .

بطور مثال در حالتی که از دستگاه یو پی اس 20kva  استفاده گردد اگر از نوع تکفاز ورود تکفاز خروج باشد و با لحاظ بار مصرفی تقریبی 45 آمپر ممکن است .
دریافت 45 آمپر جریان از یک سیم باعث افت ولتاژ بر روی فاز مربوطه گردد این در حالی است که تقسیم متقارن این جریان ( 15 آمپر برای هر فاز ) باعث خواهد شد هر سه فاز بصورت یکسان دچار افت شوند و هیچ یک از فازها دچار افت شدید نگردد .

 

لازم به ذکر است میزان توان شبکه برق محل نصب یو پی اس نیز عاملی تعیین کننده خواهد بود،

بطور مثال در شبکه برق سه فاز با جریان حداکثر 500 آمپر استفاده از یو پی اس با توان 20kva بر روی یک فاز خیلی به چشم نخواهد آمد و تفاوت چندانی بین دو نوع یو پی اس تک به تک و سه به تک نخواهد بود .

هرچند توصیه می گردد در صورت وجود برق سه فاز انتخاب از نوع یو پی اس سه به تک باشد و انتخاب یو پی اس تک به تک به زمانهایی موکول گردد که برق سه فاز جهت اتصال ورودی یو پی اس در اختیار نیست .

 

دانلود PDF

درباره admin
نوشته های مرتبط
  • همه موارد
  • نویسنده
  • دسته بندی

نظرتان را بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمی شود.

دوازده − هشت =